čo na zatuchlé knihy???

Starostlivosť o knihy, zberateľské perličky a zaujimavosti ...

čo na zatuchlé knihy???

Poslaťod oknaj » Sob Nov 21, 2009 12:43 pm

Našiel som nejaké knihy na povale a chcem si ich dať do knižnice. Problém je, že knihy boli na povale 3 roky a zatuchli. Nevie niekto ako sa mám zbaviť toho zatuchlého pachu??
oknaj
Aktívny začiatočník
Aktívny začiatočník
 
Príspevky: 32
Registrovaný: Uto Okt 20, 2009 10:48 pm

Re: čo na zatuchlé knihy???

Poslaťod tomas_fashion » Uto Dec 13, 2011 7:50 am

Hmm - síce dávno položená otázka, no do dnes nezodpovedaná. Mám ten istý problém a celkom by ma zaujímalo, či vôbec existuje riešenie..
tomas_fashion
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str Nov 16, 2011 7:50 am

Re: čo na zatuchlé knihy???

Poslaťod Corso » Pon Júl 22, 2013 8:34 am

Po prieskume a pokusoch mozem konstatovat, ze jediny sposob je dlhodobejsie vetranie "potuchnutych" knih. Mat ich mesiac dva niekde kde je to dobre vetrane, relativne suche miesto, proste akysi medzisklad. :!: Neodporucam susit v rurach, trubach, mikrovlnkach, nevonat vonavkami, levandulami, morit liehom ani nic podobne. :!:
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

Re: čo na zatuchlé knihy???

Poslaťod Corso » Štv Mar 26, 2015 8:02 pm

Najnovsi vyskum ukazal.... citujem...
"Niektorí ten zápach milujú, iní zasa nenávidia. Ak tento pach nemôžete vystáť, opäť vám môže pomôcť silica gél. Hlavnou príčinou zápachu je totiž vlhkosť. "Rozklad papiera je zložitý chemický proces. Obmedzenie tohto procesu sa dá vďaka silica gélu, no nedá sa úplne odstrániť," vyhlásil Dr. Elks."

To su tie male sacky s krystalikmi ako sa balia do krabic s topankami a podobne. Odstranuju vlhkost, tym vlastne zabranuju napriklad aj mnozeniu bakterii, oxidacii striebra, a podobne zazraky sposobovane vlhkostou.
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm


Späť na Inak o knihách

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron