Cistenie knih

Starostlivosť o knihy, zberateľské perličky a zaujimavosti ...

Cistenie knih

Poslaťod Viiila76 » Štv Apr 26, 2007 1:13 pm

Nasla som nejake starsie detske knihy, ale na povrchu su stopy po plesniach (cierne skvrny). Nevedel by mi niekto poradit, ako dat knihy do poriadku tak, aby som sa nebala ich dat do ruk detom? Pripadne aj ako precistit setrne strany. Dakujem.
Viiila76
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv Apr 26, 2007 12:27 pm

Re: Cistenie knih

Poslaťod LARA007 » Pon Júl 13, 2009 5:25 pm

Aj ja by som potrebovala vediet ako vyčistit knihy od sadze lebo s vlhkou handričkou sa to iba rozmaže a zo suchou to nejde dole. :cry:
LARA007
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Sob Júl 04, 2009 11:12 am
Bydlisko: Malý Šariš

Re: Cistenie knih

Poslaťod Corso » Štv Mar 03, 2011 3:31 pm

Co sa tyka plesnivych detskych knih, plesen nepatri detom do ruky. Odporucam zoskenovat obal, a radsej dat v kniharstve urobit nove obaly... predpokladam ze asi ide o v platne balene vazby. Lebo zase do laminovanych by sa plesen nechytila. Vysledok, radsej novy neoriginalny cisty obal. Detske knihy predsa len take vzacne nie su ze by islo o prisne zachovanie vyzaze.
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

Re: Cistenie knih

Poslaťod Corso » Štv Mar 03, 2011 3:35 pm

Sadze.... zaujimavy problem. :)
Na obale? na strankach? na oriezke??? Z papiera uz asi tazko uplne odstranis cmuhy, z pevnejsieho povrchu, mozno vysavat, mozno pomoze obycajna striedka z bieleho chleba... naozaj ja som sadze zo steny nad gamatkou na jednu radu cistil striedkou chleba a funguje to, guma to rozmazava, chlieb naozaj dost pomoze. Tiez ale nie uplne docista. Skus.... za pokus uz nic nedas.
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

Re: Cistenie knih

Poslaťod tomas_fashion » Uto Dec 13, 2011 7:53 am

wow - o čistení chlebom som ešte nepočul - takže idem to vyskúšať 8)
tomas_fashion
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str Nov 16, 2011 7:50 am


Späť na Inak o knihách

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron