Prečo sa začiernuje cena??

prosím prispievateľov aby toto fórum NEVYUŽÍVALI len antikvariátnici ... ďakujem :-)

Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod Corso » Pia Mar 04, 2011 4:03 pm

Môže mi niekto vysvetliť, prečo niektoré antiky zatierajú alebo začiernia pôvodnú cenu knihy? Ja to považujem za poškodzovanie. Nevidím nič zlé na tom, že kedysi stála kniha 16 Kčs a dnes v antiku 2€ alebo trebars aj 5€. Neporovnávam neporovnateľné... hanbia sa antikvárnici za to že pýtajú viac ako bola pôvodná cena? To snáď nie. Ja keď niečo chcem, proste tie peniaze dám, nejde o závratné sumy. Proste sa mi to nepáči.
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

Re: Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod nealcassidy » Pia Mar 04, 2011 4:04 pm

absolutne suhlasim - a ešte som sa so začierňovaním cien nestretol.
nealcassidy
Pokročilý
Pokročilý
 
Príspevky: 113
Registrovaný: Uto Feb 01, 2011 9:57 am

Re: Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod Corso » Str Mar 09, 2011 12:45 pm

Tak posledne sa mi to stalo pri dobierke od jedneho celkom dobreho antikvariatu, nebudem menovat. Hoci nic zle na pravde nie je. A kedysi som takto nakupil napriklad verneovky, a ked som to videl, skoro ma porazilo. Ale to uz si nepamatam od koho o bolo. Kazdopadne nie je to jediny antik a jediny pripad. Uz tak mam tazke srdce na pokreslene a zacarbane knihy, zvacsa dobrodruzne alebo detske, tam je to bezne. Ale to je uz riziko, ktore na seba beriem ked chcem nieco co sa uz inde neda zohnat, clovek to preglgne... Venovania neriesim, tie ku kniham tak nejak patria, a byvaju naozaj zaujimave niekedy. :P
Čítanie je mystérium.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

Re: Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod tomas_fashion » Str Nov 16, 2011 8:05 am

tiež ma to zaráža a takisto som sa s tým stretol. nemalo by sa to diať - veď nikto nečaká, že sa budú knihy predávať za 20 centov iba pre to že toľko stáli pred tridsiatimi rokmi...
tomas_fashion
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str Nov 16, 2011 7:50 am

Re: Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod olejareu » Pia Dec 30, 2011 8:21 pm

Zaciernovanie, aspon u nas, nie je spojene s "utajovanim" povodnych cien. Vsetko je otazka dopytu a ponuky. Povazujeme zaciernovanie za stratu casu a penazi, kedze treba platit ludi co knihy cistia a musia robit aj tento ukon naviac.

Problemom su slovenske zakony a boj s uradnikmi ci instuciami, kt. vacsinou povazuju antikvariaty za "zberne odpadu". Na tuto temu sa nechali robit viacere pravne analyzy, boli sudne spory atd.

Aktualny stav z analyz (problematicke znaky su prepisovane rucne, nie kazdy urad pozuiva bezne znakove sady :( ):
"podla zákona o ochrane spotrebitela (zákon c. 250/2007 Z. z. v platnom znení), predávajúci je povinný jednoznacne informovat spotrebitela o cene predávaných výrobkov alebo sluzieb, platnej v okamihu ponuky. Za týmto úcelom je povinný, najmä zretelne oznacit výrobky cenou, alebo informáciu o cene výrobkov alebo sluzieb inak vhodne sprístupnit. Cenu môze predávajúci menit kedykolvek, podla jeho uvázenia, obchodnej politiky alebo dopytu na trhu."

Tu je problem slovo jednoznacne: t.j. Ak je cena v EUR a na knihe je vytlacena Sk, musi byt Sk * 30.186 = Eur. Ak je vytlacena cena v Kcs, je porusena jednoznacnost ceny a hlavne ide o menu neplatnu na uzemi SR, takze ju treba odstanit. Problemom su tiez knihy, ktore maju zahranicne ceny v GPB, Zl, ...

Jedinou vynimkou su knihy starsie 50 rokov, kt. sa povazuju za starozitnosti a tam uz do nich netreba zasahovat a zaciernovat ich ceny.
olejareu
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Ned Jan 11, 2009 12:49 pm

Re: Prečo sa začiernuje cena??

Poslaťod eddie » Uto Júl 23, 2013 4:43 pm

podla mna by stacilo v podmienkach antikvariatu dat, ze kupujuci dava nesuhlas so zaciernovanim ceny

cize ak nakupim dam suhlas s obchodnymi podmienkami

a pravne by malo byt vsetko v poriadku
eddie
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 29
Registrovaný: Str Máj 11, 2011 12:53 pm


Späť na Skupina šialencov :-)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron