Kniha ktorá sa stala legendou....

prosím prispievateľov aby toto fórum NEVYUŽÍVALI len antikvariátnici ... ďakujem :-)

Kniha ktorá sa stala legendou....

Poslaťod Corso » Str Jún 06, 2007 10:45 am

Dnes spomeniem na knihu ktorá zmenila slovenský minisvet. Samozrejme za svojej éry. Reagujem na jednu debatu, ktorá sa tu niekde pred časom rozbehla, kniha vs. dielo. A je pravda, že v tom rozdiel je. Kniha ktorú mám dnes na mysli, je Kámasúrta vydavateľstva Epocha, rok 1969. Kto pozná, vie o čom píšem. Objavil som ju už na základnej škole, preto ma k tejto knihe viažu skoro detsky_objavno_vábivé pocity a spomienky. Pripomeniem kto nepozná, kniha je doplnená fotografiami sochárskeho umenia Indie od Zikmunda a Hanzelky. A to už niečo znamenalo. :)

Mladšie generácie pokrčia nosom, pretože dnešné preklady sú doplnené názornejšími ilustráciami, mnohokrát proste odfotia pózy. Ale čitatelia čo dnes majú tak od 30 do 65, spomíname práve na túto knihu. A nenašla sa skoro žiadna pokroková domácnosť, čo by pred ratolesťami jeden exemplár v tom čase neschovávala. Dodnes pamätám, ako pod lavicami putovala táto kniha celé vyučovacie dni, keď ju nejaký odvážlivec doniesol do školy.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

pripomienka

Poslaťod Corso » Str Jún 06, 2007 10:52 am

berte môj príspevok trochu s rezervou, nie že sa tu začne niekto ohrádzať, že oslavujem starú obyčajnú knihu z rozmazanými čiernobielymi fotkami, navyše nie nejak zvlášť vzácnu...
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm

mala korekcia

Poslaťod colombo » Uto Jún 12, 2007 3:36 pm

ta diskusia nie je na temu dielo vs kniha; miliony diel by boli totalne nezname a stratene, keby neexistovala kniha; text je len jednou zo sucasti knihy a pravda je taka, ze nie najdolezitejsou, hoci neoddelitelnou; o tom som hovoril; dnes sice knihe uspesne konkuruju ine media, ktore sa stali nosicmi diel, ale to je uz podruzne
colombo
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 67
Registrovaný: Štv Feb 26, 2004 7:54 pm
Bydlisko: trenčín

Poslaťod Corso » Pia Jún 22, 2007 4:01 pm

Tému dielo vs. kniha ja radšej vynechám. Naozaj neviem, ako reagovať. Pretože mne sa tieto dva pojmy dosť spájajú, zlievajú. Keď o tom tak premýšľam, nemám dostatok vedomostí, hoci by som strašne chcel, o knihách a ich hodnotení, o tom čo je 8°, 4°, proste chcem sa zdokonaliť v... To, že milujem knihy, nič neznamená. Nemá ma kto učiť. Rád by som vedel všetko, čo vie dobrý antikvár. Trebárs len pre seba. Viem toho veľa o knihárčine, viem dokonca knihu aj zviazať... ale nestačí mi to. Nie je to to, čo chcem vedieť. Viem pomenovať každú časť knihy ako by to bola anatómia, ale to nie je všetko.

Inak stále s prestávkami pokračujem v katalogizácii Verneovych vydaní v slovenčine. Lenže je to pre mňa ako malé hobby, objavovať nové vydania, zháňať ich, získavať údaje. Proste, neponáhľam sa, pretože ma to baví v tejto fáze, a nemá cenu ešte končiť. Síce už rozmýšľam nad novou témou... ale to má čas.
Obrázok užívateľa
Corso
Budúci pokročilý
Budúci pokročilý
 
Príspevky: 74
Registrovaný: Ned Apr 02, 2006 12:58 pm


Späť na Skupina šialencov :-)

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron