Zaciernovanie, aspon u nas, nie je spojene s "utajovanim" povodnych cien. Vsetko je otazka dopytu a ponuky. Povazujeme zaciernovanie za stratu casu a penazi, kedze treba platit ludi co knihy cistia a musia robit aj tento ukon naviac.
Problemom su slovenske zakony a boj s uradnikmi ci instuciami, kt. vacsinou povazuju antikvariaty za "zberne odpadu". Na tuto temu sa nechali robit viacere pravne analyzy, boli sudne spory atd.
Aktualny stav z analyz (problematicke znaky su prepisovane rucne, nie kazdy urad pozuiva bezne znakove sady
):
"podla zákona o ochrane spotrebitela (zákon c. 250/2007 Z. z. v platnom znení), predávajúci je povinný jednoznacne informovat spotrebitela o cene predávaných výrobkov alebo sluzieb, platnej v okamihu ponuky. Za týmto úcelom je povinný, najmä zretelne oznacit výrobky cenou, alebo informáciu o cene výrobkov alebo sluzieb inak vhodne sprístupnit. Cenu môze predávajúci menit kedykolvek, podla jeho uvázenia, obchodnej politiky alebo dopytu na trhu."
Tu je problem slovo jednoznacne: t.j. Ak je cena v EUR a na knihe je vytlacena Sk, musi byt Sk * 30.186 = Eur. Ak je vytlacena cena v Kcs, je porusena jednoznacnost ceny a hlavne ide o menu neplatnu na uzemi SR, takze ju treba odstanit. Problemom su tiez knihy, ktore maju zahranicne ceny v GPB, Zl, ...
Jedinou vynimkou su knihy starsie 50 rokov, kt. sa povazuju za starozitnosti a tam uz do nich netreba zasahovat a zaciernovat ich ceny.