Romány a detektívky

knihy, skriptá, atlasy, mapy ... na predaj

Romány a detektívky

Poslaťod lucy.fossil » Ned Feb 24, 2019 1:37 pm

Knihy na predaj:

Truman Capote - Raňajky u Tiffanyho (Svetová knižnica SME, 2004)
Novela Trumana Capoteho na malom priestore rozohráva príbeh nevšednej mladej ženy na pozadí atmosféry vojnového New Yorku. Osobnosť Holly Golightlyovej, pestré postavičky newyorskej smotánky, mafie, intelektuálov, ba aj hollywoodskych hviezdičiek a producentov, a na druhej strane bezútešnosť životných stroskotancov, bohatých povaľačov, kontrast tých najúspešnejších a najchudobnejších Američanov sú tak majstrovsky podané, že na základe knihy vznikol kultový film s Audrey Hepburnovou v hlavnej úlohe.

William Faulkner – Medveď (Slovenský spisovateľ, 1972; preklad Pavel Vilikovský, doslov Vincent Šabík)
Medveď sa napriek svojmu neveľkému rozsahu radí medzi najdôležitejšie Faulknerove diela. Je to príbeh jednak o starom, neporaziteľnom medveďovi, jednak o chlapcovi, ktorý si postupne uvedomuje, že legenda o medveďovi skrýva v sebe aj hlbší zmysel a že postupujúca civilizácia ničí nielen panenskú divočinu, ale bezhlavo premrháva aj svoje najlepšie dedičstvo.

Thomas Mann – O veľkosti a utrpení Richarda Wagnera (Opus, 1976)
Výber z Mannových textov o Wagnerovi sa opiera o jeho širšie odborné štúdie. Príspevky sú zoradené chronologicky, aby sa ukázal vývin Mannových postojov k pozitívnym aj negatívnym stránkam Wagnerovho umenia aj ideológie.

Ed McBain - 3 x tiene veľkomesta (Slovenský spisovateľ, 1989), 640 strán
V románe Horúčava legendárny Steve Carella, Bert Kling, poručík Byrnes a ostatní ich kolegovia vyšetrujú záhadné okolnosti smrti neúspešného maliara, ktorého mŕtvolu objavia v jeho vlastnom byte.
V románe Iná časť mesta McBain prvý raz predstavuje hrdinov z 5. obvodu New Yorku. Pri vyšetrovaní vraždy majiteľa talianskej reštaurácie nitky vedú do najvyšších mocenských kruhov USA a do zákulisia „veľkého biznisu“.
V románe Osem čiernych koní sa znovu stretávame so starým známym protivníkom 87. obvodu šialeným hluchým mužom posadnutým myšlienkou na pomstu, ktorá ho privedie na nápad zlikvidovať všetkých svojich odporcov a uskutočniť veľkú lúpež v obchodnom dome.

Norman Mailer - Katova pieseň (Tatra, 1985), 864 strán
Dej tohto široko koncipovaného románu a všetky postavy sú autentické. Hlavný hrdina Gary Gilmore sa po osemnástich rokoch väzenia dostane na slobodu. Ujmú sa ho jeho príbuzní, nachádza priateľov, prežíva veľkú lásku k Nicole. Jednako však sa nevie zaradiť do normálneho života. Po roztržke s Nicole nezmyselne zavraždí dvoch mladých ľudí. Znovu ho zatknú a Najvyšší súd ho odsúdi na trest smrti. Gary odmieta požiadať o milosť, lebo nestojí o život vo väzení bez Nicole. Priznáva sa k zločinu a rozsudok pokladá za spravodlivý. Prípad Garyho Gilmora, ktorý sa dožaduje svojej popravy, vyvolá senzáciu. Okolo Garyho sa rozkrúti kolotoč interview, obchodných špekulácií, začínajú sa rojiť podnikavci, ktorí chcú získať knižné či filmové práva. Iným zasa ide o politickú alebo profesionálnu prestíž. Román je strhujúcou sondou do psychiky vraha i do mechanizmu amerického právneho systému a navyše je zdrojom nevšedných čitateľských zážitkov.

Stendhal - Červený a černý (Mladá fronta, 1962), 516 strán
Stendhal patrí medzi spisovateľov, ktorých ocenili a pochopili len neskoršie generácie. Kronika 19. storočia, ako Stendhal označuje tento svoj román patrí medzi jeho najčítanejšie a najhodnotnejšie diela. Červený a čierny je hlbokou štúdiou francúzskeho spoločenského života z konca obdobia Reštaurácie a súčasne tou najjemnejšou analýzou rôznych zložitých a typických charakterov tejto doby.

Joyce Carol Oatesová - Americké chute (Slovenský spisovateľ, 1992), 248 strán
Dej románu významnej americkej spisovateľky sa odohráva na konci osemdesiatych rokov 20. storočia. Ian a Glynnis McColloughovci, obaja intelektuáli – Ian je popredný vedec a Glynnis úspešná autorka populárnych kuchárskych kníh – žijú v šťastnom manželstve. Majú dobré spoločenské postavenie, množstvo rovnako úspešných priateľov a známych, bývajú v luxusnej vile, dcéra Bianca študuje na univerzite – slovom spĺňajú predstavu amerického sna. A predsa stačí málo, jeden chybný krok, hádka vyvolaná žiarlivosťou – a sen sa mení na nočnú moru. Ianovi totiž jedného dňa zavolá Glynnisina pôvabná priateľka Sigrid a naliehavo ho žiada o pomoc. Ian ju zachráni z krízovej situácie, netušiac, aké osudné následky môže mať jeho čin. Oatesovej román má miestami priam detektívne napätie a zaujme najmä majstrovským zobrazením citového sveta hlavných postáv a ich schopnosťou vyrovnať sa s krízovými a tragickými udalosťami.

Zdena Frýbová: Pripravte operačnú sálu (Tatran, 1986), 440 strán
Česká spisovateľka Zdena Frýbová čerpá námet svojho románu z prostredia kardiológie a kardiochirurgie. Veľký čitateľský úspech tejto prózy – kombinácie literatúry faktu a fikcie – motivuje nielen atraktívne prostredie nemocnice, ale najmä autorkina schopnosť preniknúť do sveta lekárov a plasticky zobraziť ich každodenný nesmierne náročný a zložitý zápas o ľudské životy. Osudy profesora Talicha, protagonistu príbehu, autorka dramaticky spája s detektívnym motívom pátrania po vrahovi malých chlapcov. Vnútornú logiku a napätie majú aj rodiace sa i zanikajúce ľúbostné vzťahy medzi profesorom Talichom a novinárkou Barborou. Zmes fantázie a faktov, precízna znalosť témy, prostredia i schopnosť psychologicky zdôvodňovať konanie ľudí, vytvára čitateľsky veľmi príjemný zážitok.

Gerald Durrell - Zahrada bohů (BB art, 1996), 216 strán
Pro Geralda Durrella, ač se narodil v době britské nadvlády v Indii, znamenal pobyt na ostrově Korfu šťastné, sluncem prozářené dětství. Zahrada bohů je třetí knihou, oslavující toto období autorova života. Navazuje na bestsellery O mé rodině a jiné zvířeně a Ptáci, zvířata a moji příbuzní. Toto pokračování je stejně zábavné. Durrellovo líčení je utkáno z látky, z níž se spřádají sny.

Raymond Chandler - Zbohom, moja krásna / Žena v jazere (Slovenský spisovateľ, 1985), 448 strán
Zbohom, moja krásna a Žena v jazere sú dva napínavé príbehy z pera klasika detektívneho románu Raymonda Chandlera. Tento predstaviteľ „tvrdej školy" sa vedome odklonil od schémy tradičnej anglickej detektívky a pokúsil sa zlúčiť spoločenskokritické prvky „vážnej" literatúry s napínavým čitateľským zážitkom. V príbehu Zbohom, moja krásna detektív Phil Marlowe vyšetruje vraždu muža, ktorý si ho najal ako svedka pri odovzdávaní výkupného za ukradnutý šperk. V príbehu Žena v jazere si majiteľ kozmetickej firmy najme Marlowa, aby objasnil zmiznutie jeho trochu extravagantnej manželky. Pre obidva príbehy sú spoločným menovateľom napätie, nečakané zvraty a prekvapujúce odhalenia.

Anthony E. Zuiker – Level 26: Proroctví temnoty (Knižní klub, 2011), 384 strán
Každého vraha lze zařadit do některé z pětadvaceti kategorií podle míry spáchaného zla; od naivních oportunistů prvního stupně s označením level 1 až po cílevědomé pachatele promyšlených, surových vražd, kteří obsadili 25. příčku tohto žebříčku. Ovšem málokdo tuší, že se objevila nová kategorie vrahů a jen jediný muž je schopný je zastavit. Steve Dark opět bojuje s temnotou, která tentokrát hrozí, že pohltí i jeho samého. Musí se vyrovnat s brutální smrtí své manželky, přál by si vzorně vychovávat svou dceru, ale nedokáže být nezúčastněným divákem ve světě, kde zlo neustále ohrožuje i jeho nejbližší. Pokouší se předvídat kroky vraha, který své zrůdné činy inscenuje podle tarotových karet a na kterého jsou i specialisté z oddělení pro mimořádné okolnosti krátcí. Je však donucen pátrat i ve vlastní minulosti, v dlouho potlačovaných vzpomínkách.


lucy.fossil@gmail.com (Bratislava)
lucy.fossil
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob Jan 23, 2010 10:20 pm

Späť na Ak chcete predávať knihy kliknite sem

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot] a 12 hostia