Beletria/Životopisy/Detektívka

knihy, skriptá, atlasy, mapy ... na predaj

Beletria/Životopisy/Detektívka

Poslaťod lucy.fossil » Str Okt 10, 2018 11:26 am

Knihy na predaj:

Jorge Luis Borges - Brodiho správa (Svetová knižnica SME, 2004)
Borges sa stal svetoznámym najmä ako autor poviedok, ale jeho poviedková tvorba úzko súvisí, dokonca niekedy takmer splýva s esejistickou. Vytvoril špecifický štýl, v ktorom spája zdanlivo zľahka načrtnutý opis životných osudov svojich protagonistov, obmedzený na niekoľko kľúčových bodov, s tými najvážnejšími filozofickými úvahami; racionalitu a iróniu s nečakanými pointami a prvkami úžasu. Zbierka jeho krátkych próz Brodiho správa je plná tajomných až hororových príbehov pripomínajúcich rozprávačské umenie z Tisíc a jednej noci.

Truman Capote - Raňajky u Tiffanyho (Svetová knižnica SME, 2004)
Novela Trumana Capoteho na malom priestore rozohráva príbeh nevšednej mladej ženy na pozadí atmosféry vojnového New Yorku. Osobnosť Holly Golightlyovej, pestré postavičky newyorskej smotánky, mafie, intelektuálov, ba aj hollywoodskych hviezdičiek a producentov, a na druhej strane bezútešnosť životných stroskotancov, bohatých povaľačov, kontrast tých najúspešnejších a najchudobnejších Američanov sú tak majstrovsky podané, že na základe knihy vznikol kultový film s Audrey Hepburnovou v hlavnej úlohe.

William Faulkner – Medveď (Slovenský spisovateľ, 1972; preklad Pavel Vilikovský, doslov Vincent Šabík)
Medveď sa napriek svojmu neveľkému rozsahu radí medzi najdôležitejšie Faulknerove diela. Je to príbeh jednak o starom, neporaziteľnom medveďovi, jednak o chlapcovi, ktorý si postupne uvedomuje, že legenda o medveďovi skrýva v sebe aj hlbší zmysel a že postupujúca civilizácia ničí nielen panenskú divočinu, ale bezhlavo premrháva aj svoje najlepšie dedičstvo.

Angelo Solmi - Federico Fellini (Orbis, 1967)
Podrobný a fundovaný povahopis režisérovy osobnosti i jeho díla od italského kritika Angela Solmiho se nezabýva jenom Fellinim, ale i zákulisím italského filmového světa a jeho často až neuvěřitelně dramatickými boji a spory. Solmiho obsáhlou studii doplňuji úvod, výběr z Felliniho textů a samozřejmě obrazová příloha, v nichž jejich autor, Prokop Voskovec ml., šťastně soustředil svůj citlivý pohled na nejpodstatnější a nejzajímavější aspekty felliniovského básnického světa, na jeho imaginaci a fantastický humor, které se povrchnímu a konvenčnímu pohledu běžných interpretací na nešťestí příliš často ztrácejí za tezovitým výkladem, jemuž je Felliniho dílo svou podstatou přímo protichůdné.

James Hadley Chase - Slecne Blandishovej netreba orchidey, Radsej ostat chudobny, Ja sa budem smiat naposledy (Slovenský spisovateľ, Zelená knižnica, 1984)
James Hadley Chase je svojim sposobom fenomenom medzi autormi detektivok: hoci je rodom Anglican, specializoval sa na romany z prostredia americkych gangstrov a jeho schopnost autorsky z neho tazit je priam obdivuhodna, takze vacsina citatelov ho poklada za Americana.

Stanislav Václav Klíma – Muzikantské historky: Veselé příběhy ze života hudebníků čtyř století (Melantrich, 1970)
Humor ze světa kumštýřů má jednu přednost: nestárne. Není to humor obyčejný. Anekdotické příbehy ze života slavných lidí si jednou provždy ponechávají fluidum své doby, jistou dokumentární věrohodnost, i když se mnohdy nestaly a jsou jen dobře vymyšleny. A pak, jsou to vesměs vtipy inteligentní, s jiskřivou konverzací, s osobitým kouzlem těch, kteří je kdysi vyřkli, prožili. Taková je i knížka S. V. Klímy, který posbíral humorné příběhy ze života hudebníků čtyř století. Knížka, která vám lidsky přiblíží i tak vzdálené a vážné duchy, jakými byli Beethoven, Bach, Schumann, Puccini, Offenbach a jiní. Navzdory vážnosti těchto géniů – je to knížka veselá.

Franz Werfel – Verdi: Román opery (Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry,1958)
Kto berie do ruky túto knihu, nech nečaká zvyčajný životopisný román, ktorý by v časovom slede a epicky široko podával hrdinov život. Osnovou deja je pomerne krátky výsek z Verdiho staroby, jeho pobyt v Benátkach, kde v chmúrnej kríze tvorivosti, ktorá trvá už desať rokov, chce sa prinútiť dokončiť novú operu, Kráľa Leara. A jednako spod básnicky umocneného Werflovho pera vyvstáva Verdi životnej plnosti, v celej svojej ušľachtilej ľudskosti, v spätosti s dobou, v tajomnej a predsa jednoznačnej zákonitosti svojho tvorivého procesu.

Thomas Mann – O veľkosti a utrpení Richarda Wagnera (Opus, 1976)
Výber z Mannových textov o Wagnerovi sa opiera o jeho širšie odborné štúdie. Príspevky sú zoradené chronologicky, aby sa ukázal vývin Mannových postojov k pozitívnym aj negatívnym stránkam Wagnerovho umenia aj ideológie.


lucy.fossil@gmail.com (Bratislava)
lucy.fossil
Nováčik
Nováčik
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob Jan 23, 2010 10:20 pm

Späť na Ak chcete predávať knihy kliknite sem

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia